pozadí úvodní sekce

 

CORDYCEPS

 

Maczużnik jest uważany za tybetański klejnot. Dzięki specyficznym zapotrzebowaniom jest maczużnik bardzo cenny, obecnie występuje wyłącznie na Wyżynie Tybetańskiej, w Nepalu i w łańcuchu górskim chińskiej prowincji Qinhai, na wysokości 4 000 metrów n.p.m.

Pierwsze wzmianki pisemne dotycząca maczużnika pochodzą z Chin około 600 roku n. e. Odkryty został nietypowym sposobem – niektóre miejsca na tybetańskich pastwiskach dostarczały wypasanemu bydłu zdumiewającą witalność, moc i płodność. Ponieważ warunki klimatyczne były na wszystkich pastwiskach podobne, jednak jakość hodowanego bydła znacznie się różniła, pasterze postanowili odkryć przyczynę. W taki sposób stwierdzili, że na pastwiskach, gdzie było wypasane najlepsze bydło, wśród trawy występował również maczużnik chiński. Wtedy właśnie naukowcy i lekarze podjęli badania działania i składu tego wyjątkowego grzyba. Przez długi okres był maczużnik przywilejem wyłącznie chińskiego cesarza i jego wybranych, bowiem występowanie tego grzyba jest bardzo ograniczone, zaś zbiór dosyć uciążliwy.

Grzyb maczużnik chiński ma nietypowy kształt – Chińczycy pierwotnie myśleli, że chodzi o gąsienicę. Naprawdę wyjątkowy skład biochemiczny oraz unikatowe korzyści maczużnika są związane z jego określonym cyklem życia. Grzyb jest pasożytem gąsienic wysokogórskich motyli. Ta długotrwała i systematyczna aktywność maczużnika może trwać nawet kilka lat, kiedy grzyb wytwarza cenne substancje. Z organizmu gąsienicy czerpie substancje odżywcze, a do ochrony przed ostrymi warunkami klimatycznymi używa jej chitynowej skorupy. Nad ziemią wykiełkuje do wysokości 5-15 cm.

Medycyna chińska i tybetańska oraz nowoczesne zastosowanie
Maczużnik już od wieków należy między klejnoty chińskiej i tybetańskiej medycyny. Jest obficie stosowany i oprócz wielu korzystnych działań jest bardzo doceniany również ze względu na to, że nawet długotrwałe stosowanie nie przynosi negatywnych skutków.
Obecnie jest maczużnik często stosowany i jest bardzo popularny wśród wybitnych sportowców wytrzymałościowych i wymagających zawodów z wysoką wydajnością.

frame-scrollup